Mindletic website logo

Ką daryti įstrigus toje pačioje emocinėje būsenoje

Abstract Image of human in shapes, regulating emotional states. Mindletic blog

Nuolatinis stiebimasis tikslo link – tai, kas daugeliui žmonių įprasmina kasdienybę. Nors racionaliai įvertinus galimybes pasiekti vieną ar kitą tikslą, gali pasirodyti ne taip ir sudėtinga nusibraukti pabaigtą užduotį iš tikslų sąrašo, visgi koją pakiša tai, kas įprastai nuspalvina visos dienos nuotaiką – nusistovėjusi emocija. Aplankant tokiems jausmams, kaip viltingumas, džiaugsmas ir pasiryžimas, kibti į darbus gali būti be galo paprasta. Tačiau neigiamos emocijos yra neišvengiamos, tad suvokti jas bei išmokti jose neužsibūti yra kritiškai svarbu.

Kai esame įstrigę vienoje emocinėje būsenoje, dažnai laukiame išorinių pokyčių. Nors geresnės sąlygos galimai padėtų atsigauti – didžiausias pokytis įvyksta dirbant su savo vidiniu pasauliu. Daugelis psichologų sutaria, jog pokyčiai dažnai kelia neigiamas emocijas, tačiau tai yra būtina sąlyga palikti nusistovėjusią slogią nuotaiką bei atverti daugiau galimybių savo tikslams pasiekti. Siūlome išbandyti žemiau nurodytus būdus, kurie padėtų išeiti iš vienos užsilikusios emocinės būsenos, efektyviau siekti užsibrėžtų tikslų bei įkvėpti pokyčiams.

Kaip pajudėti iš vienos emocinės būsenos į kitą?

.Pabūk viena(s)

Išskirk dalį dienos buvimui su savimi ramybėje. Pratinkis tai daryti kasdien – tai suteiks tau akimirką išgirsti savo vidinį balsą bei aiškiau suprasti savo norus bei kliūtis juos įgyvendinant. Nukreipk visą dėmesį į tai, ką jauti čia ir dabar ir ką norėtum pakeisti.

.Išskirk gilesnes emocijas

Būdama(s) viena(s) ir bandydama(s) suprasti, su kokia emocija dirbti sunkiausia, įsidėmėk, kokia emocija gali slėptis už to. Galimai už dažnai patiriamo pykčio ir nusivylimo dėl netinkamai atliktų darbų slepiasi gėda ir siekis viską atlikti tobulai? Įvardink, kas sukelia nemalonią emociją.

.Įsitikink

Galbūt jau susidarei sąrašą emocijų, kurios tau kelia nemalonius jausmus. Įsitikink, ar įrašei viską, kas tavęs neramina bei kartok pirmus du žingsnius tol, kol pasijusi pakankamai ištyrusi (-ęs) gilesnius išgyvenimus. Įsitikinimas, kas šiuo metu neramina, yra pirmas tvirtas žingsnis pokyčio link!

.Dirbk su viena emocija

Išsirink vieną iš dažniausiai iškylančių emocijų ir apmąstyk būtent ją. Pavyzdžiui, patiri nerimą dėl to, jog nespėji atlikti laiku visų paskirtų darbų. Pasistenk apmąstyti, ką galima pakeisti, norint spėti viską atlikti tam tikrose laiko ribose. Mažais žingsneliais susirašyk planą, kuris leistų tai išspręsti. Tokia veiksmų eiga padeda sumažinti nemalonius jausmus ir imtis pokyčių, orientuotų į dabartinę problemą.

.Sugrįžk

Sugrįžk prie sąrašo kitą kartą, kai būsi pasirengusi (-ęs) reflektuoti ramybėje. Dažnas darbas su savimi ir problemos identifikavimas padeda greičiau ją išspręsti bei atsitraukti nuo jos.

.Vertink

Per kurį laiką taps lengviau atpažinti patiriamą emociją, ją išgyventi bei paleisti. Vis dėlto, net ir nemalonios emocijos turi savo paskirtį – dažniausiai tai yra geras atspirties taškas pokyčiams, kurių gyvenime be galo reikia norint judėti toliau. Vertink savo gebėjimą susidoroti su emocijomis bei nebijok paskirti dalį laiko tik sau!

Emocinių būsenų reguliavimo pratimai

# 1// Atrask savo misiją

Tavo gyvenimo tikslas bei misija gali būti ne tik kokybiškas darbo atlikimas, universalūs tikslai ar kasdienės pareigos. Tavo misija yra būtent tai, kas verčia tave jaustis gyva (-u) ir ryžtinga (-u) – galimai jautiesi geriausiai, kai padedi kitiems suprasti save? Galbūt be galo myli gyvūnus ir užsiimi jų rūpyba savo laisvalaikiu? O gal gali numinti didžiulius atstumus dviračiu? Darydama(s) dalykus, kuriuose jautiesi stipriausia(s), įprasminsi save ir gebėsi pajausti daugiau gerų emocijų.

# 2 // Pasisemk įkvėpimo

Joey Schweitzer dalinasi savo mintimis apie tai, kas jam padeda pasitraukti iš užsitęsusios nemalonios emocinės būsenos. Kūrėjas kviečia atkreipti dėmesį į praktinę pusę ir tiesiog pradėti kažką daryti, negalvojant apie foninį triukšmą. Kviečiame išgirsti šiuos patarimus šiame vaizdo įraše (anglų kalba).

# 3// Pradėk nuo mažų pokyčių

Maži pokyčiai aplinkoje skatina kūrybingumą ir leidžia aiškiau susidėlioti savo mintis. Tokie nedideli žingsniai kaip kambario baldų perstumdymas, nauja draugų kompanija, rutininiai pokyčiai ar tiesiog naujas, neištyrinėtas pažintinis takas paskatins ieškoti naujų alternatyvų ir negrįžti prie seno režimo. Padėk sau įžvelgti kažką naujo kasdienybėje!

# 4 // 3 patarimai, padedantys atsigauti nuo užsitęsusios emocinės būsenos

Pasak Ron Friedman, bandymas palaikyti aukštą produktyvumą lemia patekimą į uždarą ratą – užstrigimą vienoje emocinėje būsenoje. Bandymas išspręsti tam tikras problemas senais metodais dažnai būna neefektyvus, todėl būtina atsitraukti ir stengtis tai pakeisti, norint išlaikyt gerą darbo kokybę. Įsidėmėk patarimus, aprašytus šiame Harvard Business Review straipsnyje (anglų kalba).

# 5 // Nebijok suklysti

Neretai įstrigimą vienoje būsenoje lemia tai, kad bijome savo klaidų kainos. Baimė, jog viena maža klaida gali atimt iš mūsų brangintą darbą, priverčia sustoti vietoje ir nepriimti jokio sprendimo. Stenkis koncentruotis ne į klaidų skaičiaus mažinimą, o į klaidų pasekmių ir išlaidų mažinimą. Jeigu eigoje klaidos bus nedidelės ir nesudarys viso rezultato kainos, galiausiai priimsi sprendimą, kuris atpirks šias klaideles. Apie tai daugiau gali paskaityti čia.