Mindletic website logo

Ką daryti, kai jautiesi vieniša (s)

Abstract figures together, dealing with loneliness. Mindletic blog

Labai didelė dalis mūsų jaučiasi vieniši. Dažnai manome, jog vienišas žmogus yra tas, kuris neturi draugų ir artimųjų. Taip yra ne visada. Ar jausi vienatvę ar ne, priklauso ne nuo šalia esančių žmonių ir ne nuo turimų draugų skaičiaus. Vienatvė yra dvasinė žmogaus būsena arba vidinis žmogaus išgyvenimas bei vertinimas, ar jis jaučiasi kažkam svarbus ir reikalingas. Ir deja ji gali sukelti daug neigiamų emocijų – nerimą, depresiją ir trukdyti užsiimti mėgstama veikla.

Priežasčių, kodėl mes jaučiamės vieniši yra daug. Remiantis psichologu Johnu Cacioppo, vienatvę gali sukelti artimo žmogaus mirtis, gyvenamosios vietos pakeitimas, skyrybos, bei žema savivertė. Tačiau labai dažnai vienišumo jausmą gali paskatinti artimų santykių neturėjimas. Mums visiems yra svarbu turėti artimą draugą, su kuriuo galime atvirai dalintis savo išgyvenimais, būti savimi ir jausti pasitikėjimą. Būtent draugystė yra geriausia apsauga nuo vienatvės, kadangi artimas ryšys su kitu asmeniu mus daro laimingus.

Norint nesijausti vienišu, reikia tik tavo noro ir pastangų. Tam reikia susigrąžinti bendrumo jausmą ir išeiti iš emocinės izoliacijos.

Ką daryti, kai jautiesi vieniša (s)?

.Susisiek su draugais

Prisimink draugus, su kuriais seniai bendravai ir susisiek. Galbūt šiuo momentu jie jaučiasi taip pat. Tokiu atveju gavę žinutę jie apsidžiaugs, ir nedelsiant atrašys.

.Praturtink save

Pagalvok su kokio tipo žmonėmis norėtum bendrauti. Kokiomis savybėmis jie turėtų pasižymėti? Kokiomis konkrečiomis veiklomis jie mėgsta užsiimti? Gal tai žmonės, kurie intensyviai sportuoja, o gal daug keliauja? Skaito? Apmąstęs šiuos kriterijus, pasistenk siekti panašių tikslų.

.Parodyk iniciatyvą

Išbandyk savanorio darbą įvairiose organizacijose ar užsirašyk į mėgstamą užsiėmimą. Tai puiki proga susipažinti su kitais, kurie turi panašių pomėgių.

.Bendrauk su optimizmu

Normalu, jog bijome būti atstumti, tačiau tai dar nereiškia, kad ir visi kiti žmonės yra nusiteikę priešiškai. Norint užmegzti santykius, reikia parodyti savo norą bendrauti ir nepamiršti, kad tokie paprasti dalykai kaip šypsena, iniciatyvumas, geros emocijos ir yra tai, ko reikia sėkmingos draugystės pradžiai.

.Atsiverk savo draugams ir pats juos išklausyk

Papasakok ne tik apie savo pasiekimus, bet ir apie savo jausmus bei baimes. Kalbėjimas vien apie paviršutiniškus dalykus, nesukuria artimo ryšio ir verčia žmogų jaustis vienišu net būnant tarp draugų. Taip pat svarbu atitraukti dėmesį nuo savo išgyvenimų ir skirti jį kitiems, pasidomėti, kuo gyvena kiti, bei kaip jiems sekasi.

Pratimai

# 1 // Pagalvok, ko norėtum išmokti

Visuomet yra veiklų, kuriose gali kažko išmokti. Kai kurios bus naudingos ir pritaikomos praktikoje, kitos – lavins mūsų proto aštrumą bei lankstumą. Gausioje mobiliųjų programėlių pasiūloje tikrai rasi kažką sau – nuo kalbų mokymosi bei tobulinimo programėlių (Duolingo, Qoorio), įvairiausių istorinių viktorinų (Learn World History, World war 2 quiz), anatominių žaidimų (Teach me anatomy, Anatomy Quiz), iki paprastučių matematinių uždavinių, sudėtingų sprendinių ir teoremų (Maths formula, Math Tricks) ir geografijos uždavinių (Flags of all world countries, World Map Quiz).

Tai – tik dalis dalykų, kurių galima išmokti, parsisiuntus vieną ar kitą mokymosi programėlę į išmanųjį telefoną. Programėlių platformos turi ką pasiūlyti ir astronomijos, biologijos, muzikos, dailės ar net kulinarijos mėgėjams.

# 2 // Kuo dažniau užsiimk patinkančia veikla

Jei praleisi daugiau laiko, darydama(s) dalykus, kurie tau patinka, gebėsi nukreipti mintis apie vienišumo jausmą. Jei turi galimybę išeiti į lauką, kelionė į parką gali padėti, tačiau visada laikykis atstumo. Jei turi būti namuose, linksmos radijo laidos, komedijų klubai YouTube platformoje, ar Podcast’ai yra geras būdas užimti mintims. Fizinė veikla taip pat gali pakelti nuotaiką ir padėti atsitraukti nuo nemalonių temų. Tad kuo dažniau vaikščiok ar bėgiok lauke, o jei nori užsiimti ramesne veikla, išbandyk kvėpavimo pratimus Mindletic programėlėje.

# 3 //  Pagalvok, kam galėtum pagelbėti

Savanorystės reikšmė ypatinga dėl didelio įnašo kuriant visuomenės gerovę, stiprinant savo ir kitų socialinius ryšius, įsitraukiant į aktyvų dalyvavimą visuomenės ar vietos bendruomenės gyvenime. Taip galėsi ir pabendrauti, ir padėti kitiems. Svarbu pabrėžti, jog galima savanoriauti tiek ilgesnį, tiek trumpą laikotarpį.

Savanorystės galimybės Lietuvoje:

www.cv.lt/savanoriskas-darbas

http://savanoriaujam.lt

http://www.zinauviska.lt/lt/savanoryste/savanoriauk-lietuvoje

www.buk-savanoriu.lt

http://savanoriai.org

http://kulturossavanoriai.lt

# 4 // Pasiklausyk TED pokalbių

Peržvelk nuostabią TED pokalbių kolekciją apie dažnai mus visus aplankantį vienatvės jausmą čia.

# 5 // (Per)tvarkyk savo namus

Ar žinai tą ramybės būseną, kurią patiri, kai viskas tvarkoje? Kai išvalome savo fizinę erdvę, atsilaisvina ir emocinė erdvė. Organizacinės užduoties atlikimas sukuria aktyvų įsitraukimą ir suaktyvina loginę smegenų dalį, o tai gali būti priešnuodis vienatvei. Pradėk nuo vienos vietos – dviejų drabužių stalčių, vienos virtuvės lentynėlės ir pan.