Mindletic website logo

Dėkingumas ir jo skatinimas

Abstract round figures, the power of gratitude. Mindletic blog

Pozityvioji psichologija apibūdina dėkingumą ne tik kaip trumpalaikę emociją, o ir kaip tam  tikro žmogaus ar objekto vertinimą, kuris daro įtaką ilgalaikiam pozityvumui. Tai vertės,  nepriklausančios nuo piniginės vertės, pripažinimas, bei spontaniškas vidinės nuostatos  kuriamas gėrio patvirtinimas. Dėkingumas yra socialinė emocija, kuri signalizuoja, jog mes  pripažįstame tai, ką kiti padarė dėl mūsų. Dėkingumas stiprina santykius, o jo šaknys yra  giliai evoliucijos istorijoje – kyla iš išlikimo vertės padėti kitiems ir gauti paramą mainais.

Dėkingumo apibrėžimas

Pasak dr. Roberto Emmonso, dėkingumo apibrėžimo esmė turi dvi dalis:

1. Gerumo patvirtinimas 

Mes patvirtiname, kad pasaulyje yra gerų dalykų, dovanų ir privilegijų, kurias gauname. Tai  nereiškia, kad pasaulis tobulas, jame nėra skundų, sunkumų ir kivirčų. Tai reiškia, jog kai  žiūrime į pasaulį kaip į visumą, dėkingumas skatina mus pripažinti dalį gėrio mūsų gyvenime.  

2. Suvokimas, iš kur gėris ateina 

Mes atpažįstame gėrio šaltinius išorinėje aplinkoje. Gėris neatsiranda iš ko nors, ką mes  padarėme, dėl ko galėtume didžiuotis. Galime vertinti teigiamus savo pačių bruožus, tačiau  tikras dėkingumas yra priklausomybė nuo kitų: mes pripažįstame, kad kiti davė mums daug  dovanų, didelių ir mažų, dėl kurių mes patyrėme gėrį savo gyvenime.

Kuo naudingas dėkingumas?

.Pagerėjusi savijauta

Dėkingi žmonės yra malonesni, atviresni ir mažiau neurotiški. 

.Didesnis atsparumas stresui

Dėkingi žmonės labiau atsparūs stresui. Galybė tyrimų rodo, jog esant rimtai traumai,  nelaimei ar kančiai, žmonės, kurie yra nusiteikę dėkingai, pasveiksta daug greičiau.  

.Gilesni santykiai

Kai pasakai „ačiū“ tiems, kurie tau padėjo, leidi jiems pasijusti vertinamiems. Tai sustiprina  tarpusavio ryšį ir skatina palaikymą.

.Padidėjęs optimizmas

Žmonės, kurie sutelkia dėmesį į dėkingumą, rodo daugiau optimizmo daugelyje savo  gyvenimo sričių, įskaitant sveikatą ar mankštą.

.Padidėjęs savęs vertinimas

Kai žmogus jaučiasi dėkingas, jis jaučia, kad kažkas kitas jį saugo. Kito žmogaus vertinimas  užtikrina asmens gerovę, o išvystytas socialinių ryšių tinklas padeda žmogui atsidurti ten, kur  jis jaustųsi labiausiai vertinamas.  

Galbūt atrodo, jog nėra oru prisiversti save kam nors dėkoti. Nesijaudink – taip jaučiasi  dauguma iš mūsų. Tačiau dėkingumas yra efektyvi priemonė perprogramuoti savo  pasąmonę jaustis pozityviau, o ypač tuomet, kai esame įpratę mąstyti neigiamai, jaudintis ir  kritikuoti save. Ugdydami dėkingumą, mes ne tik sumažiname nerimą ir baimę, bet ir  sugebame juos pakeisti laime ir džiaugsmu. Geriausia, kai išmokstame susitelkti ties tuo, ką  turime, nesutelkdami viso dėmesio į tai, ko trūksta.

Dėkingumo pratimai

#1 // Vesk dėkingumo dienoraštį

Tai gali reikšti išvardyti penkis dalykus, už kuriuos esi dėkingas kiekvieną savaitę. Šis pratimas veikia todėl, kad sąmoningai, tyčia sutelkia mūsų dėmesį į dėkingų minčių plitimą ir taip naikina nenaudingas mintis. Tokiu būdu sutelki dėmesį į visus gerus dalykus, kurie tau nutiko. Tai gali būti tokios mažos detalės kaip geras oras ar komplimentas.

Kai kurie žmonės siūlo tai daryti kiekvieną dieną, o kiti – kartą per savaitę. Kai dienoraštis tampa banalia užduotimi, o ne malonia praktika, turi pakoreguoti rašymo dažnumą

Jei kada nors jausiesi prislėgtai, perskaityk keletą užrašų, kad sau primintum, kiek gero yra tavo gyvenime.

#2 // Išvardink už ką esi dėkinga(s) kiekvieną dieną

Panašiai, kitas dėkingumo pratimas, yra reguliariai (pvz., rytais arba vakarais) išvardyti dalykus, už kuriuos esi dėkinga(s). Už ką esi dėkinga(s) šiandien? Nebūtina šių užsirašyti į dienoraštį, tiesiog išvardyti juos mintyse.

#3 // Padaryk testą

Berkeley Greater Good testas (angliškai) iš 20 punktų remiasi psichologų, Mitchelio Adlerio ir Nancy Fagley sukurta skale. Jį galima rasti internete, o baigus bus suteiktas bendras dėkingumo balas ir nurodomi žingsniai, kaip skatinti tolesnį dėkingumą.

https://bit.ly/39t9a2L

#4 // Padėkok sau

Apsvarstyk visas priežastis, dėl kurių esi sau dėkinga(s): išvaizdą, asmenybę ar poelgius. Kiek laiko skiri savęs kritikavimui? Ir kiek laiko praleidi save pagirdama(s) už tai, kas esi? Tikriausiai apie 80/20 kritikos naudai.

#5 // Išeik pasivaikščioti

Išeik pasivaikščioti tam, kad įvertinti savo aplinką. Gali pastebėti gražų pastatą, pajusti raminantį vėją ar užuosti gėlių kvapą. Skirk keletą minučių sutelkdama(s) dėmesį į kiekvieną savo jutimą (regėjimą, klausą, skonį, uoslę ir prisilietimą), kad atrastum vis naujų dalykų.