Kaip interpretuoti emocijas “Mindletic” dienoraštyje?
Remiantis Barrett (1998) atliktu tyrimu, emocijos grindžiamos dimensiniu modeliu, kuriame pabrėžiamos dvi jų savybės: valentingumas (malonumo lygis) ir sujaudinimas (kūno suaktyvėjimas).
Remiantis šiuo emocijų dimensijų modeliu, Mindletic dienoraštyje emocijos apibrėžiamos kaip turinčios dvi dimensijas – malonumą ir energiją. Horizontalioji ašis skirta malonumui stebėti – ji rodo, kaip maloniai ar nemaloniai jaučiamės. Vertikalioji ašis rodo energiją: kiek fizinės energijos teka mūsų kūnu. Abi ašys susikerta ir sudaro keturis kvadratus, o kiekvienas iš jų turi spalvą, kurią galite interpretuoti naudodamiesi šiuo vadovu:
Daug energijos, malonumą žymintis kvadratas (persikinis) apima tokias emocijas kaip laimingas, susijaudinęs, linksmas, energingas ar motyvuotas. Atsidūrimas šiame emocijų kvadrate reiškia, kad dabar tinkamas laikas pradėti naują projektą, surengti minčių lietų ar problemų sprendimo sesiją su komanda arba pradėti dirbti prie kūrybinio projekto. Tai taip pat puikus emocinis fonas norint iš savo darbų sąrašo išbraukti užbaigtas užduotis vieną po kitos! Galbūt netgi pasieksite teigiamo užkrečiamo efekto savo socialiniam ratui – pasidalinkite savo teigiamomis emocijomis su aplinkiniais ir taip padėkite jiems taip pat jaustis geriau.
Kaip prireikus iš šio kvadrato pasitraukti?
Tikrai nenorime prarasti malonumo jausmo iš jūsų emocinės būsenos. Tad jeigu aukštos energijos malonios emocijos per daug jus apkrauna arba trukdo būti produktyviam, pabandykite vieną iš savo darbinių susitikimų paversti pasivaikščiojimu kalbantis, arba išeikite pabėgioti, kad išnaudotumėte šiek tiek energijos. Lėtai bei giliai kvėpuokite, pamedituokite, klausykitės ramios muzikos arba persikelkite į darbo vietą, kur galite pabūti vieni (jei įmanoma). Taip išlaikysite malonią savijautą ir subalansuosite savo emocijos lygį.