Mindletic website logo

Mindletic emocijų dienoraščio interpretacija

Kaip interpretuoti emocijas “Mindletic” dienoraštyje?

Remiantis Barrett (1998) atliktu tyrimu, emocijos grindžiamos dimensiniu modeliu, kuriame pabrėžiamos dvi jų savybės: valentingumas (malonumo lygis) ir sujaudinimas (kūno suaktyvėjimas).

Remiantis šiuo emocijų dimensijų modeliu, Mindletic dienoraštyje emocijos apibrėžiamos kaip turinčios dvi dimensijas – malonumą ir energiją. Horizontalioji ašis skirta malonumui stebėti – ji rodo, kaip maloniai ar nemaloniai jaučiamės. Vertikalioji ašis rodo energiją: kiek fizinės energijos teka mūsų kūnu. Abi ašys susikerta ir sudaro keturis kvadratus, o kiekvienas iš jų turi spalvą, kurią galite interpretuoti naudodamiesi jų aprašymu

Kas yra emocinio balanso zona?

Emocinio balanso zona yra emocijų dimensijų modelio plotas, kuris žymi tavo dažniausiai žymimas emocijas. Jis yra skaičiuojamas pagal tavo emocijų dienoraščio įrašus, ypatingą dėmesį atkreipiant į neseniai padarytus įrašus. Tai puikus įrankis, nes jis leidžia tau iškart pastebėti, kai tu pažymi emociją, kuri tau nėra būdinga – tai gera proga giliau pareflektuoti apie tą emociją arba netgi padiskutuoti apie ją su profesionalu.

Keturi emocijų dimensijų modelio kvadratai:

1. Mažai energijos, malonumą žymintis kvadratas (tamsiai mėlyna spalva) atspindi tokius jausmus kaip ramybė, ramybė, atsipalaidavimas, taika ar saugumas. Būdami šioje emocinėje erdvėje, galite puikiai susikaupti ir dirbti produktyviai. Be to, tai puiki vieta dirbti bendradarbiaujant, teikiant arba priimant grįžtamąjį ryšį ir skiriant laiko savirefleksijai. Jeigu esate labai mažos energijos ir jaučiatės maloniai nuvargę, nepergyvenkite – su visai nedideliu energijos papildymu, galėsitės mėgautis visais šio kvadrato teikiamais privalumais. Mėgaukitės būdami šioje ramybės būsenoje ir pajauskite, kaip jūsų kūnas bei protas ilsisi ir atsistato.

Kaip prireikus iš šio kvadrato pasitraukti?

Pabandykite pasiklausyti nuotaikingos muzikos ir pajudėti, taip suaktyvinant kraujotaką. Pasivaikščiokite, kad pasikrautumėte energijos ir pakvėpuotumėte grynu oru. Pasitelkite savirefleksiją, kad primintumėte sau apie tai, kas jus įkvepia jūsų darbe.

 

2. Aukštą energiją, nemalonumą žymintis kvadratas (rausva spalva) atspindi tokias emocijas kaip pyktis, šokas, nerimas ar susirūpinimas. Tai puikus metas išsakyti ar užrašyti įtikinamą argumentą arba pasisakyti už ką nors, kuo tikite. Be to, tai gera erdvė, kai norite imtis veiksmų dėl ko nors svarbaus, varžytis debatuose ar sporto varžybose. Tuo pačiu, vertinga pareflektuoti apie tai, kokie veiksniai pastumia jus link šios nemaloniai energingos būsenos.

Kaip prireikus iš šio kvadrato pasitraukti?

Pabandykite išeiti pasivaikščioti, pasiklausyti mėgstamos muzikos arba kelis kartus lėtai giliai įkvėpti, kad išlaisvintumėte mintis ir nuramintumėte kūną. Pasinaudokite “Mindletic” emocinių treniruočių skiltimi arba tiesiog savitaiga (pvz., “Tai yra mano dienos dalis, bet ji neapibrėžia visos mano dienos”).

 

3. Mažos energijos, nemalonią energiją žymintis kvadratas (šviesiai mėlyna spalva) atspindi liūdesio, nusivylimo, nusivylimo, depresijos ar vienatvės jausmus. Šios emocijos dažnai kelia išsekimo pojūtį, kadangi jos išsiurbia energiją iš kūno. Tuo pačiu, nuovargio jausmas gali trukdyti jausti malonumą arbą džiaugsmą.

Būnant šioje emocijų žymeklio pusėje, geriausia susitelkti į savo vidinę būseną ir užsiimti daug pastangų nereikalaujančiomis veiklomis, kaip kad skaitymu ar komedijų žiūrėjimu. Pasirūpinkite savimi taip, kaip jumis pasirūpintų geras draugas kai turite sunkią dieną. Jeigu turite tam energijos, pabendraukite su draugais ar šeimos nariais kurie žino, kaip pakelti jūsų nuotaiką. Buvimas šiame kvadrate gali pagerinti jūsų empatiją kitiems žmonėms, besijaučiantiems panašiai, kaip ir jūs.

Kaip prireikus iš šio kvadrato pasitraukti? Rūpestis savimi yra geriausia pagalba, kurią galite sau duoti. Nesmerkite ir nevertinkite savęs už tai, kad jaučiate tokias emocijas ir kad jums tokia nuotaika. Pasikalbėkite su savimi ir priminkite sau apie platesnį požiūrį arba pabandykite dėkingumo praktiką. Jeigu emocijos kurias jaučiate yra labai intensyvios, gali būti visai naudinga pasišnekėti su profesionalu, taip neleidžiant joms dar labiau pablogėti.

 

4. Daug energijos, malonumą žymintis kvadratas (persikinis) apima tokias emocijas kaip laimingas, susijaudinęs, linksmas, energingas ar motyvuotas. Atsidūrimas šiame emocijų kvadrate reiškia, kad dabar tinkamas laikas pradėti naują projektą, surengti minčių lietų ar problemų sprendimo sesiją su komanda arba pradėti dirbti prie kūrybinio projekto. Tai taip pat puikus emocinis fonas norint iš savo darbų sąrašo išbraukti užbaigtas užduotis vieną po kitos! Galbūt netgi pasieksite teigiamo užkrečiamo efekto savo socialiniam ratui – pasidalinkite savo teigiamomis emocijomis su aplinkiniais ir taip padėkite jiems taip pat jaustis geriau.

Kaip prireikus iš šio kvadrato pasitraukti?

Tikrai nenorime prarasti malonumo jausmo iš jūsų emocinės būsenos. Tad jeigu aukštos energijos malonios emocijos per daug jus apkrauna arba trukdo būti produktyviam, pabandykite vieną iš savo darbinių susitikimų paversti pasivaikščiojimu kalbantis, arba išeikite pabėgioti, kad išnaudotumėte šiek tiek energijos. Lėtai bei giliai kvėpuokite, pamedituokite, klausykitės ramios muzikos arba persikelkite į darbo vietą, kur galite pabūti vieni (jei įmanoma). Taip išlaikysite malonią savijautą ir subalansuosite savo emocijos lygį.