Mindletic website logo

Gyvenimas su nerimu pandemijos metu

Abstract figures placed in a circle, coping with anxiety. Mindletic blog

Nerimas – dažnas mūsų gyvenimo palydovas. Pasak „Spinter“ tyrimų bendrovės, šį rugpjūtį atliktu Lietuvos gyventojų tyrimu, buvo pastebėta, jog  trečdalis šalies gyventojų nuolat patiria nerimo būseną. Nerimas yra normali būsena, tai tarsi apsauginė žmogaus reakcija į aplinkos veiksnius. Kai kuriuos iš mūsų nerimas aplanko labai dažnai ir tarsi gyvena savarankišką gyvenimą. Jo veikiami, žmonės įžvelgia potencialius pavojus ir katastrofiškus scenarijus kiekviename žingsnyje. Tai tampa problema, kai dėl nerimo nebegalime patirti normalaus ir pilnavertiško gyvenimo. Ši būsena gali paveikti ne tik mintis, bet ir kūną: pasidaro sunkiau susikoncentruoti, atsiranda miego sutrikimų, nesugebame atsipalaiduoti ir jaučiame nuolatinį nuovargį. Nerimą patiriame visi, todėl svarbu ne bandyti jo išvengti (kadangi tai nėra įmanoma), bet mokytis, kaip jį priimti ir su juo tvarkytis.

Kaip susidoroti su nerimu?

. Nesmerk, bet užjausk save.

Vietoje savęs smerkimo ir kritikavimo, praktikuok savęs atjautą.

Užrašyk sarašą visų dalykų, dėl kurių šiuo metu nerimauji. Prie kiekvieno punkto parašyk užuojautą, tarsi tai rašytų kitas žmogus. Pavyzdžiui: „Labai užjaučiu, jog nerimauji dėl savo mylimų žmonių sveikatos. Tu jais rūpiniesi ir saugai, todėl jiems nieko nenutiks“.

. Judėk

Judėjimas yra efektyvus ir jokio šalutinio poveikio neturintis vaistas ne tik nuo nerimo, bet ir depresijos bei dėmesio sutrikimų. Judėjimas teigiamai veikia koncentraciją, atmintį ir kūrybingumą.

. Išlaikyk balansą ir padėk kitiems. 

Psichologai mano, kad geriausiai jaučiamės kai mūsų veikla mums suteikia malonumą, pasiekimų ir artumo jausmą. Mes esame socialios būtybės, kurioms reikia bendrumo jausmo, pripažinimo bei meilės, todėl mums reikalinga socialinė veikla, kuri taip pat įtrauktų ir kitus žmones. Šiuo metu nepamiršk palaikyti ryšio su artimaisiais arba draugais vaizdo skambučiu ar žinute. Taip pat gali pasidomėti prie kokių savanorystės iniciatyvų gali prisijungti taip padėdamas kitiems.

. Nukreipk dėmesį kitur ir praktikuok sąmoningumą.

Jei kyla daug rūpesčių, svarbu sau priminti, kad tavo mintys neturi susitelkti vien ties problema, kurios negali išspręsti šiuo metu. Todėl svarbu susikoncentruoti į ką nors kita.

Sąmoningumo mokymasis ir praktikavimas gali padėti sugrąžinti tave į dabartinę akimirką. Pavyzdžiui, susitelkimas į kvėpavimą ar aplink girdimus garsus gali būti naudingi, norint būti šiame momente ir paleisti tariamus rūpesčius ateityje.

. Užsiimk sau malonia veikla.

Kai kovojame su nerimu, galime pamiršti veiklas, kurios anksčiau mums teikė malonumą. Kiekvieną dieną planuok užsiimti veikla, kuri tau teiktų džiaugsmą ir leistų gerai jaustis. Pavyzdžiui, atsiversk knygą, įsijunk komediją, šok ar dainuok, pagulėk vonioje ar pasigamink savo mylimiausią patiekalą.

. Užsiimk veikla, kuri suteikia laimėjimo džiaugsmą.

Mes jaučiamės gerai, kai ką nors pasiekiame, todėl naudinga kiekvieną dieną užsiimti veikla, kuri suteikia pergalės džiaugsmą. Pavyzdžiui, atlikti namų ruošos darbus, dekoruoti ar tvarkyti sodą, paruošti maistą pagal naują receptą, pasivaržyti su kitais sporte, ar apmokėti seną sąskaitą.