Mindletic website logo

Emocinis išsekimas

Abstract figures spreaded, emotional exhaustion. Mindletic blog

Retas iš mūsų nėra susidūręs su emociniu išsekimu. Tai būsena, kai jaučiamės emociškai pervargę nuo kamuojamo streso, kurį patiriame darbo aplinkoje ar asmeniniame gyvenime, kartais net abiejuose. Psichologai mini, jog emocinis išsekimas nėra paprastas nuovargis. Tai jausmas, lyg smegenys nebeveiktų ir bandytum eiti per tirštą purvą ar galvoti per tirštą rūką.

Dažniausiai tokiu metu norisi atsigulti ir miegoti, kiek įmanoma ilgiau. Galima matyti, kad to pasekoje, mes tampame mažiau produktyvūs. Ši būsena gali pakenkti darbe ar asmeniniame gyvenime. Patirdami emocinį išsekimą, jaučiamės lyg negalime kontroliuoti, kas vyksta mūsų gyvenimuose, neturime energijos bei esame tarytum įstrigę ar įkalinti savyje. Kiekvienas, patyręs ilgalaikį stresą, tampa emociškai išsekęs bei „perdegęs“.

Kada reikėtų susirūpinti?

Kai išsekimo jausmas neapleidžia ilgiau nei vieną ar dvi savaites – reikėtų susirūpinti. Kamuojamas nuovargis gali būti susijęs su pagrindine liga ar infekcija, ypač jei pasireiškia tokie simptomai kaip karščiavimas, dusulys, apetito praradimas. 

Profesorė Anna K. Schaffner teigia, kad svarbu žinoti, kokie užsiėmimai atstato ir slopina mūsų energiją. Vieniems gali padėti ekstremalus sportas, kitiems –  knygos skaitymas. Svarbu mokėti nubrėžti ribą tarp darbo ir laisvalaikio.

Išsekimą galime atpažinti iš: motyvacijos trūkumo, miego sutrikimo, dirglumo, fizinio nuovargio, beviltiškumo jausmo, išsiblaškymo, apatijos, galvos skausmo, dingusio apetito, nervingumo, pykčio, pesimizmo, padidėjusio baimės jausmo ar net depresijos.

Patarimai ką daryti, patiriant išsekimą

1. Panaikink pagrindinę streso priežastį

Dažnai mes net nežinome, dėl ko esame išsekę. Todėl visų pirma yra svarbu išsiaiškinti pagrindinę streso priežastį. Tam galėtų padėti konsultacija su mūsų profesionalu. Jei darbe patiriamas nuolatinis stresas, ieškoti būdų kaip jį galima sumažinti. 

2. Sveika mityba

Pabandyk pasirinkti subalansuotą mitybą, kurioje būtų gausu daržovių, vaisių, grūdinių produktų. Venk nesveikų užkandžių ir greito maisto. Sveika subalansuota mityba padės kovoti su miego, virškinimo problemomis, padidins energijos kiekį. Tai bus puiki pagalba kovojant su emociniu išsekimu. 

3. Fizinis aktyvumas

Bet koks fizinis aktyvumas kelia endorfinų ir serotoninų kiekį – gerina emocinę būseną. Pasistenk bent 30 – čia minučių skirti fizinei veiklai, kad ir ilgesniam pasivaikščiojimui gryname ore. 

4. Alkoholio vengimas

Alkoholis gali laikinai pakelti nuotaika, bet jausmas greitai išnyksta. Vėliau mes tampame labiau sunerimę ir prislėgti. Alkoholis blogina miego kokybę.

5. Miego kokybė

Miego kokybė svarbi emocinei sveikatai. Tai yra ypač efektyvu, kai galime susikurti miego rutiną. Sukurtas įprotis leis atsipalaiduoti ir pagerinti miego kokybę. Išmanieji telefonai siūlo miego laikmatį (angl. sleep timer) rutinai susikurti – išbandyk!

6. Kalbėjimas su draugu

Stenkis neužgniaužti jausmų ir pakalbėti apie esamas problemas su artimu draugu, giminaičiu, kolega. Išsikalbėję mes jaučiamės geriau.

7. Pertrauka

Jei yra galimybė – pasiimk pertrauką ir pailsėk. Tai gali būti trumpos atostogos be telefono ir kompiuterio.

8. Susitikimas su profesionalu

Šios srities specialistas padės tvarkytis su patiriamu stresu ir emociniu išsekimu. Profesionalas tau pasiūlys naudingų patarimų kaip galėtum tvarkytis per įtemptą laikotarpį.